25. april 2025

Din lokalavis på nettet – Nært og nyttig

Teknisk sentral i Hokksund inneholder ambulansesentral, brannvesen, Øvre Eiker Energi og kommunens vei- og park-avdeling. De trenger mer plass og oppdaterte lokaler. (Arkivbilde)

Fikk klarsignal til å starte forprosjektet til ny teknisk sentral

Kommunestyret sluttet seg i går til Formannskapets vedtak om å starte planleggingen av en ny teknisk sentral i Hokksund for å gi plass til en ny brannstasjon og en ambulansestasjon. Men arbeidet kommer til å ta tid og ikke før våren neste år skal kommunestyret ta endelig avgjørelse om bygging.
Annonse

Som fortalt på Eikernytt.no tidligere (se lenke under), oppfyller ikke dagens brannstasjon på teknisk sentral kravene til helse, miljø og sikkerhet til mannskapene. Blant annet finnes det ikke en garderobeløsning som er i henhold til kravene. Skittens tøy henger side om side med rent tøy og det har lenge vært kjent at brannfolk er mer kreftutsatte enn andre arbeidsgrupper.

Også kommunens egne avdelinger for vei og park har behov for bedre og større lokaler til blant annet vaskehall og lager for ulike masser. Vaskehallen er tenkt løst som et samarbeidsprosjekt med brannstasjonen.

Annonse

Kommunestyrets vedtak onsdag betyr at Øvre Eiker kommunale eiendom (ØEKE) nå får fullmakt til å starte arbeidet med anbudsdokumenter for forprosjektfasen. Kostnadene til denne prosessen skal dekkes av selskapet og det hele skal lede fram til endelige kalkyler og planer som kommunestyret skal ta stilling til våren 2026.

I saken heter det at ny teknisk sentral er viktig for kommunen. Dagens sentral er på ca. 3.560 kvadratmeter og ble bygget i 1970 og påbygd i 2004. Tomten er på 23 mål og er delvis en festetomt.

I tillegg til kommunens vei- og park avdeling rommer sentralen brannvesenet, ambulansesentralen til Vestre Viken og Øvre Eiker Energi. ØEKE har et eget snekkerverksted her og Pasientreiser bruker området til å parkere bussene sine her. I tillegg er det flere virksomheter som blant annet bruker vaskehallen her.

Arkivbilde fra åpen brannstasjon. Om noen år kan denne være bygget om dersom DRBV, ambulansetjenesten og kommunen får det som de vil.

Samlet blålysetatene
Som de fleste har fått med seg, har politiet nylig tatt over den nye politistasjonen på Sundmoen og dermed er alle blålysetatene samlet på samme område i Hokksund. Det er ikke offentlig kjent nå politistasjonen vil bli operativ, men det skal skje en gang før sommeren.

Det har vært arbeidet med flere skisser for hvordan den nye sentralen skal bli. Blant annet er det snakk om å flytte brannstasjonen til underetasjen og ambulanse opp på gateplan. Ambulansen har langt flere utrykninger enn brannvesenet og derfor kan dette være en fordel.

I januar i fjor ble det etablert en styringsgruppe som skulle se nærmere på ulike løsninger, samt utvikle et forprosjekt som tilfredsstiller leietakernes behov. Det skal også tas stilling til finansiering og husleie for den nye sentralen da kommunen ikke akkurat renner over av penger om dagen. DRBV og ambulansetjenesten vil være viktige bidragsytere og leietakere i så måte.

Calle Varfjell (t.v.) og Andreas Hildonen ønsker seg en ny brannstasjon og et øvingsfelt i Hokksund raskest mulig. Arkivbilde fra Eikernytt.no i januar i fjor. Først nå er det vedtatt å utrede muligheten og skaffe et beslutningsgrunnlag for bygging eller ikke. Men det tar ennå et år for endelig avgjørelse tas. Og så kommer byggetiden i tillegg.
Del:
Annonse
Annonse